استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

در بین متریال های متفاوتی که برای ساخت و طراحی خانه ها و سازه های متفاوت استفاده می شود، می توان گفت که چوب از دیرباز تا کنون در زمره متریال های پر استفاده و بسیار پر طرفدار است و در سراسر دنیا از آن به گونه های متفاوتی در ساخت و دیزاین داخلی خانه ها استفاده می شود.

البته که استفاده از چوب تنها محدود به خانه های مسکونی نیست و در دفاتر و مراکز اداری و دیگر موارد نیز می توان از آن بهره برد. این ترکیب دهه ها است که به عنوان جز اصلی ابزار های طراحی و معماری داخلی در سراسر دنیا، خصوصا کشور هند محسوب می شود.

چوب در طراحی داخلی خانه

چرا از چوب در طراحی داخلی خانه استفاده می‌شود ؟

کاربردهای متنوع آن و امکان استفاده آسان از آن در طراحی داخلی خانه‌ها باعث شده تا از چوب برای برنامه‌های متعدد و متنوع طراحی داخلی استفاده کنند. این ترکیب دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد و در عین حال می تواند بسیار زیبا و تاثیر گذار باشد.
زمانی که چوب ها به صورت درست و اصولی تهیه و خریداری شوند، می توان استفاده از چوب در طراحی داخلی را یک ایده عالی در نظر گرفت. جذابیت استفاده از چوب در پروژه های طراحی داخلی به دلیل کاربرد ساده و بسیار زیبای آن است.

چرا از چوب در طراحی داخلی خانه استفاده می‌شود ؟

آسانی حمل و استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

محصولات و بخش های ساخته‌شده از چوب، به دلیل اندازه متعادل و وزن سبکی که دارند، به راحتی حمل می‌شوند و جابه‌جا خواهند شد.
قرار‌دادن آن‌ها در بخش‌های مختلف خانه بسیار ساده‌ است. برای کار با آن ها و استفاده از آن‌ها در خانه، نیاز به ابزار و تخصص بسیار خاصی وجود ندارد. خصوصا که وسایل و دکور‌های آماده چوبی این کار را به مراتب آسان‌تر نیز کرده‌است.

چوب

متعال سازی با چوب

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه می تواند به فضای مورد نظر گرمای مورد نیاز را اضافه کند. علاوه بر این کاربرد چوب به عنوان متریالی در دیزاین و طراحی خانه، می تواند موجب متعادل شدن تضاد های رنگی در خانه شود.
از همه مهم تر این که، چوب در دسته متریال های طبیعی است که می تواند برگی از طبیعت را به خانه بیاورد و احساس سرزندگی و انرژی طبیعت را به خانه منتقل کند.

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

به صورت کلی استفاده از چوب در طراحی داخلی به چه صورت است؟

استفاده از چوب در فضای داخلی خانه را می توان به اشکال متفاوتی انجام داد. از چوب می توان به عنوان ماده ای رویه برای دیوار ها، سقف خانه، کف و سطوح مختلف خانه، دسته ها و پایه های مبلمان های خانه، پله ها و نرده های آن، پنجره ها، کابینت ها، میز و صندلی های خانه، درب ها و از همه مهم تر اکسسوری ها و تمام وسایل تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد.

چوب در طراحی داخلی

استفاده از چوب برای مبلمان تا اکسسوری خانه

از چوب می توان به عنوان متریالی جهت ساخت لوازم روشنایی و چراغ ها استفاده کرد. کاربرد چوب در طراحی داخلی می‌تواند برای ساخت لوازم تزئینی مختلف و بسیار زیبا و همچنین کاربرد آن در تهیه انواع مبلمان و میز و صندلی‌های چوبی، آباژور، جالباسی و…. نیز در نظر گرفته‌شود.
اغلب اوقات چوب به دلیل نوع ظاهری آن در طراحی و دیزاین خانه استفاده می شود. در واقع چوب ها رنگ ها و ساختار های بسیار متفاوتی دارند. به این ترتیب محصولات مختلفی از انواع چوب ساخته‌می‌شود.
از جمله این محصولات چوبی می توان به تابلوها، روکش های متفاوت مورد استفاده در بخش های مختلف خانه، تخته های سه لا و تخته های چند لایه چسب داری که در ساخت بخش های مختلف استفاده می شود و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

استفاده از چوب برای مبلمان

نحوه استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه به روش های متعددی امکان پذیر است. علاوه بر این، نکته مهم تنوع بالای چوب هایی است که می توان از آن ها در بخش های متفاوت خانه استفاده کرد.
چوب های سفید، چوب های قرمز و توس، چوب های به دست آمده از درخت بلوط، توسکا، قارچ، افرا و … از جمله متداول ترین چوب هایی هستند که در طراحی و دکور داخلی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه دو مدل از بهترین چوب هایی که می توان از آن ها در طراحی داخلی استفاده کرد را معرفی می کنیم.

نحوه استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

استفاده از چوب ساج در طراحی و دکور خانه

در بین چوب های متعددی که می توان از آن ها برای طراحی داخلی خانه ها استفاده کرد، چوب به دست آمده از درخت ساج را می توان به عنوان یکی از متداول ترین گزینه ها در نظر گرفت. استفاده از این چوب، بسیار مقرون به صرفه بوده و ساختار آن بسیار مستحکم است.
به همین دلیل این نمونه، یک گزینه خوب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی است. این چوب به دلیل ساختار و بافتی که دارد، گزینه ایده آلی برای تهیه قاب و چارچوب های سرویس خواب و همچنین ساخت کابینت ها است.
خصوصا به دلیل خاصیت ضد آبی که این چوب دارد، می توان از آن برای ساخت کابینت هایی با دوام، وسایل مورد استفاده در بیرون خانه و در فضای باز و از همه مهم تر به عنوان کف پوش های چوبی استفاده کرد.

استفاده از چوب ساج در طراحی و دکور خانه

استفاده از چوب درخت سرو در طراحی داخلی

یکی دیگر از چوب های خوبی که می توان از آن در طراحی و دکور خانه استفاده کرد، چوب درخت سرو است. این چوب به دلیل ساختار مقاوم و عطری که دارد، می تواند گزینه خوبی برای ساخت کمد های خانه باشد. استفاده از آن در فضای باز نیز بسیار کاربردی است.
این چوب در برابر حشرات از جمله موریانه، باکتری و قارچ و … مقاوم بوده و در نتیجه گزینه خوبی برای استفاده در بخش های حساسی همچون کابینت و کمد دیواری است. باز هم استحکام و دوام چوب سرو، آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه تبدیل کرده است.

استفاده از چوب درخت سرو در طراحی داخلی

در چه قسمت هایی می توان از دکور های چوبی استفاده کرد؟

همان طور که گفته شد، کاربرد های زیاد چوب، با توجه به ساختار ها و بافت های متنوعی که این دسته از متریال های دارند، موجب شده تا بتوان از آن در زمینه های متفاوتی به عنوان دکور خانه استفاده کرد.
استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه را می توان در بخش های مختلف خانه مشاهده کرد.

در چه قسمت هایی می توان از دکور های چوبی استفاده کرد؟

استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه

یکی از قسمت های مهمی که می توان از متریال چوب در آن جا بهره برد، آشپزخانه است. در آشپزخانه ردپای چوب را می توان در بخش های مهمی همچون کابینت ها، میز و صندلی های صبحانه خوری، کفپوش آشپزخانه، میز کار آشپزخانه و جزیره و مواردی از این قبیل دید.

استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه

استفاده از چوب در جزئیات آشپزخانه

با این حال جزئیات دیگری در این بخش نیز می تواند منشاء چوبی داشته باشد. برای مثال می توان به چراغ های آویز بالای جزیره آشپزخانه اشاره کرد که برای ساخت آن ها از چوب های رنگ روشن استفاده شده است. در بخش های دیگر می توان از گلدان های چوبی تزئینی استفاده کرد.
استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه، می تواند به عنوان چارچوب پنجره ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چارچوب های چوبی جذابیت زیادی به فضا می دهند. قفسه های چوبی را نیز می توان در بخشی از آشپزخانه به عنوان بخشی از دکور یا به عنوان محل ذخیره سازی وسایل در نظر داشت.

استفاده از چوب در جزئیات آشپزخانه

استفاده از چوب در اتاق نشیمن و سالن غذا خوری خانه

بخش دیگری که می توان متریال چوبی را به عنوان بخشی از دکور و چیدمان خانه مورد استفاده قرار داد، سالن غذاخوری و اتاق نشیمن خانه است. یکی از بهترین ایده ها برای اتاق نشیمن، استفاده از مبلمان های چوبی است که می تواند ساختاری زیبا و گرم را به فضا ببخشد.
می توان انتخاب رنگ چوب مبلمان را با توجه به تم رنگی فضا و میزان نور و روشنایی از طیف های رنگی روشن تا تیره تر انتخاب کرد. انتخاب مبلمان چوبی در هر فضایی و با هر ساختاری می تواند بر شیکی و زیبایی آن فضا بیافزاید.

استفاده از چوب در اتاق نشیمن و سالن غذا خوری خانه

استفاده از چوب در سالن غذاخوری

در سالن غذاخوری نیز می توان از میز و صندلی های چوبی در طیف رنگی متنوع استفاده کرد. باز هم بر اساس تم رنگی و میزان نور سالن، می توان از میز و صندلی های چوبی با رنگ روشن یا کمی تیره تر استفاده کرد.

استفاده از چوب در سالن غذاخوری

استفاده از چوب در کف سالن و اتاق نشیمن

بخش دیگری که می توان در آن ردپای استفاده از چوب در طراحی داخلی را دنبال کرد، کف سالن و اتاق نشیمن است.
کف پوش های چوبی، می تواند احساس گرمی و راحتی را برای ساکنین فراهم کند.
علاوه بر این، سالن یا اتاق نشیمن را به فضایی شیک و بسیار مدرن تبدیل می کند. خاصیت گرمی بخشی این کف پوش ها موجب افزایش آرامش و انرژی مثبت فضا خواهد شد.

استفاده از چوب در کف سالن و اتاق نشیمن

قفسه ها و شلف های چوبی، پارتیشن های چوبی

گزینه دیگری که می توان به عنوان استفاده از چوب در طراحی داخلی اتاق نشیمن و سالن های خانه به آن اشاره کرد، کاربرد قفسه ها و شلف های چوبی، پارتیشن های چوبی در سالن و اتاق نشیمن و همچنین استند ها و کمد های چوبی در این فضا ها است.

چوب در طراحی داخلی خانه

 اکسسوری‌های چوبی در اتاق نشیمن و سالن غذاخوری

انواع اکسسوری های چوبی مانند تابلو هایی که با چوب کنده کاری شده اند، مجسمه های دست ساز چوبی، جا شمعی های چوبی و مواردی از این قبیل نیز می تواند به عنوان وسایل دکوری در این بخش های خانه مورد استفاده قرار بگیرند.

 اکسسوری‌های چوبی در اتاق نشیمن و سالن غذاخوری

استفاده از چوب در طراحی داخلی دیگر بخش های خانه نیز امکان پذیر است

علاوه بر بخش های اصلی که در بالا به آن اشاره شد، دکور های چوبی می تواند در بخش های متفاوت دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
برای نمونه اگر خانه مورد نظر راه پله دارد، مانند خانه های دو طبقه یا دوبلکس، می توان از چوب برای ساخت راه پله ها و نرده های آن استفاده کرد. در اتاق خواب ها نیز می توان از متریال و اکسسوری های چوبی بهره برد.

استفاده از چوب در بخش های خانه

چوب در اتاق خواب

علاوه بر سرویس خواب چوبی و کمد ها و استند های چوبی که می توان در اتاق خواب از آن استفاده کرد، استفاده از کف پوش های چوبی در اتاق خواب نیز ایده خوبی است. می توان از چراغ خواب ها و آباژور های چوبی در کنار تخت خواب استفاده کرد. رنگ چوبی این آباژور ها را می توان متناسب با رنگ سرویس خواب انتخاب کرد. تناسب خوب این عناصر چوبی در اتاق خواب می تواند یک فضای ایده آل را ارائه دهد.
استفاده از اکسسوری های تزئینی مانند قاب عکس های چوبی و دیگر وسایل تزئینی چوبی را نیز می توان در بخش‌های مختلف خانه، اعم از اتاق خواب مشاهده کرد و این موارد را نیز می توان مثال دیگری به عنوان استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه در نظر گرفت.

چوب در طراحی داخلی خانه

چوب برای تمام خانه

در نهایت این که در بسیاری از خانه ها، از چوب به عنوان متریال اصلی ساخت درب ها، دیوار ها، سقف و کف خانه و بخش های اصلی آن استفاده می شود. خانه هایی که کلا از چوب ساخته شده اند، پیوند قابل توجهی را بین زندگی انسان ها و طبیعت بیرون برقرار می کند.

استفاده از چوب برای تمام خانه

استفاده از چوب در طراحی داخلی چه مزیت ها و معایبی دارد ؟

بعد از تمام این نکات و ایده ها، باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که استفاده از چوب در طراحی داخلی یک سری مزیت ها و در مقابل یک سری معایب را نیز دارد.

از چوب در کدام یک از بخش‌های خانه استفاده می‌شود ؟

مزیت های استفاده از چوب

از جمله مزیت های این کار می توان به این اشاره کرد که کاربرد متریال چوبی می تواند حس مثبت برگرفته از طبیعت را در فضا القا کند. همچنین این متریال، موجب گرم شدن حس فضا و افزایش انرژی مثبت خانه مورد نظر خواهند شد.
دیزاین های چوبی با تمامی سبک ها و استایل های طراحی سازگارند و هیچ محدودیتی در ترکیب رنگ ها و دیگر جزئیات با متریال چوبی وجود ندارد. این دیزاین های ساخته شده از چوب را می توان در تمامی سبک های مدرن و سنتی و کلاسیک مشاهده کرد.

مزیت های استفاده از چوب برای طراحی داخلی

معایب استفاده از چوب

اما با این وجود استفاده از چوب می تواند معایبی را نیز به دنبال داشته باشد. از همه مهم تر می توان به ساختار های حساس به آب برخی از متریال های چوبی اشاره کرد. گران بودن برخی از چوب ها، حساسیت آن ها در برابر برخی از حشرات از جمله موریانه و متناسب نبودن متریال چوبی برای برخی از اقلیم ها و آب و هوا ها از جمله معایب استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه ها است.
بنابراین قبل از استفاده از این همه مزیت و افزودن زیبایی و طراوت به کمک متریال های چوبی در فضای مورد نظر، بهتر است به صورت تخصصی تمامی جوانب استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه ها را در نظر گرفت و به صورت اصولی از آن ها استفاده کرد.

معایب استفاده از چوب در طراحی داخلی

سخن پایانی

لوسترسازان در لاین جدید خط تولید خود، برای رفاه حال شما عزیزان انواع محصولات و دکوراسیون چوبی را در مدل و رنگ دلخواه شما با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت ارائه می‌دهد.