قانون دو سوم در دکوراسیون چیست؟

قانون دو سوم در دکوراسیون چیست؟

شاید یادتان نیاید چند مرتبه سعی کرده‌اید چیدمان یک میز قهوه را عوض کنید یا تعدادی وسیله جانبی به اتاق
بیافزایید ولی هر بار یک چیز درست از آب در نمی‌آمده است.
ممکن است شما از نفیس‌ترین وسایل تزیینی در خانه خود استفاده کنید ولی اگر جای آنها درست نباشد یا تناسب
کافی نسبت به هم نداشته باشند، طراحی شما هرگز درست و تاثیرگذار نخواهد بود.

تنها چیزی که در اطمینان از صحت دکوراسیون به آن نیاز دارید ریاضیات پایه است.فقط یک کسر ساده را به
خاطر داشته باشید، این قانون در مورد همه چیز از تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری، یا
حتی تعداد وسایل میز قهوه صدق می‌کند، هنگام بررسی پرده‌ها، فاصله لبه‌های پنجره تا دیوار، باید یک‌سوم پنجره باشد.
شومینه و پوشش آن باید یک‌سوم اندازه دیوار باشد.
آیینه یا وسایل تزیینی که بالای تختخواب یا مبل قرار دارند، باید در حدود دوسوم پهنای مبل یا تختخواب باشد.
بیشتر مردم، کاناپه‌های بسیار بزرگ و قالیچه‌های بسیار کوچک برای منازل خود می‌خرند، در حالی که مبلمان شما باید دوسوم فضای خانه را اشغال کرده و یک سوم را برای رفت و آمد خالی بگذارد.
یک میز آرایش بزرگ در یک اتاق کوچک چندان بد نیست، البته اگر رنگ تیره‌ای برای دیوار و وسایل گران‌قیمت تزیینی و وسایل بزرگ برای اطراف آن انتخاب کنید.
یکی از بزرگترین اشتباهات دکوراسیون، آویختن یک چلچراغ کوچک در اتاقی بزرگ است، قطر اتاق را با دو برابر کردن عرض آن به دست آورید اندازه قطر اتاق در واحد متر هر چقدر بود، چلچراغ باید همان قطر را در واحد سانتی‌متر داشته باشد.
شما می‌توانید از قانون دوسوم برای گل‌آرایی نیز استفاده کنید، اندازه گلدان باید یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد.
هنگامی که قصد چسباندن حاشیه‌های کاغذ دیواری را دارید، ارتفاع دیوارها را اندازه گرفته و تقسیم بر سه کنید، حاشیه را در فاصله یک‌سوم از بالا یا دو سوم از پایین نصب کنید من به شما قول نمی‌دهم که همیشه دکوراسیون‌تان موفق ار آب درآید ولی حداقل از قانون دو سوم برای رعایت
تناسب استفاده کنید.

قانون دو سوم

 هنگام انتخاب اجزای دکوراسیون داخلی از مبلمان ، فرش و یا حتی اکسسوری های موجود در دکوراسیون، چند قانون ساده وجود داردکه برای ایجاد تعادل بصری می توانید از انها بهره گیرید رعایت قانون های دکوراسیون نه تنها محدود کننده نیستند بلکه یک راهنمای اصولی به خصوص برای افراد غیر حرفه ای محسوب می شوند تا از اشتباهات رایج دوری کنید و  مانند طراحان و دکوراتورهای موفق،  اصولی و با پیروی از قوانین فضا را چیدمان نمایید با قانون ۲/۳ در دکوراسیون که همواره طراحان حرفه ای در چیدمان منزل به کار می برند همراه باشید…..

اندازه و نسبت را در نظر بگیرید

برای ایجاد تعادل کامل، اطمینان حاصل کنید که تابلوی دیواری حداقل دو سوم مبل است. همینطور مبلمان دو سوم فرش در دکوراسیون در نظر گرفته شده در واقع قانون دو سوم قانونی مهم و راهنمایی اصولی برای ترکیب بندی مبلمان و اکسسوری ها و در کل اجزای دکوراسیون در کنار هم است زیرا اگر تابلو ها یا فرش در مقایسه با مقیاس مبلمان کوچکتر باشد، گمشده و نامتعادل به نظر می رسد پس رعایت این قانون را فراموش نکنید و اگر برای مثال تابلوی دیواری شما کوچکتر است، از دو یا چند مورد برای ایجاد گروه گسترده تری در رسیدن به نسبت حداقل ۲ به ۳ تلاش کنید.

این روش بسیار مهم است زیرا خلاف آن نیز صدق میکند و اگر  هر یک از اجزا خیلی بزرگ انتخاب شوند یا از طول مبل بزرگتر باشند با عدم تعادل بصری ابعاد و نقش مبلمان را در خود غرق میکنند.

موقعیت

وقتی اندازه و نسبت ها در دکوراسیون درست انتخاب شود، باید قانون دوم را در مورد مکان‌یابی اجسام دنبال کنید. به عنوان یک قانون کلی ، یک موقعیت خوب برای قرارگیری تابلوهای بالای مبل  ۸ “تا ۱۰”  اینچ  یعنی ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر  بالاتر از نقطه بالایی پشتی مبلمان است البته حتما به یاد داشته باشید که در حال ایجاد صحنه ای هماهنگ و ترکیب بندی مبل و تابلو در کنار هم هستید ، نه اینکه فقط یک تابلو را مجزا به دیوار آویزان کنید حتی برای تعادل بیشتر میتوانید ترکیب رنگ های استفاده شده در تابلوها را در مبلمان و اکسسوری ها به دکوراسیون اضافه کنید .

نمونه درست:

نمونه غلط:

فراموش نکنید نکته بسیار مهم در چیدمان و دکوراسیون هر فضایی ایجاد تعادل و هماهنگی بین اجزا است که این هماهنگی ابعاد، سبک، رنگ ،نسبت ها و لایه بندی همه این موارد در کنار یکدیگر را شامل می شود که بایستی برای داشتن دکوراسیونی زیبا و اصولی مدنظر قرار دهید!