اصول نورپردازی مغازه

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

اصول نورپردازی مغازه

در اوایل سال 2015 یک بحث اینترنتی داغ در خصوص عکس یک لباس شدت گرفت که بیش از یک هفته ادامه داشت. در این نظر سنجی ها برخی از مردم رنگ لباس را ترکیبی از رنگ سفید و طلایی با سایه های تیره می دیدند و برخی دیگر آن را یک لباس با ترکیب مشکی و آبی.

اما واقعا لباس چه رنگی بود؟ پاسخ به طرز فریبنده ای بسیار ساده است؛ بستگی دارد.
در واقع رنگی که از یک فضا می بینیم بسته به تفسیری که از میزان نور داریم متفاوت است.

طراحی نور و روشنایی فضا به عنوان یک ابزار بازاریابی بسیار ارزشمند در مغازه ها و خرده فروشی ها عمل می کند و می تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان جذب مشتریان داشته باشد.
مطالعات نشان داده اند که نور بر احساس و تمایل خرید مشتری تاثیر زیادی دارد و یک نور خوب روی افزایش فروش تاثیر زیادی دارد.

البته از آن جایی که یک مشتری از نحوه واکنش خود نسبت به نور آگاه نیست، نظر سنجی از مشتریان ممکن است نور را به عنوان علت فروش نشان ندهد.
با توجه به اهمیت نورپردازی مغازه، در این بخش می خواهیم با تکنیک ها و ایده های نورپردازی مغازه بیشتر آشنا شویم با لوسترسازان همراه باشید.

 

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

اصول نورپردازی ویترین مغازه چیست؟

برای نورپردازی مغازه باید به یک سری اصول و تکنیک های حرفه ای طراحی نور توجه کرد. اولین مورد سایز و اندازه مغازه است.

برای مثال نورپردازی مغازه‌ی کوچک با فروشگاه بزرگ تفاوت دارد. میزان روشنایی و نور طبیعی که در فضا جریان دارد نیز اهمیت زیادی در طراحی روشنایی مغازه دارد.
باید در زمان طراحی نور به میزان جریان نور و روشنایی طبیعی در فضای مغازه توجه کرد. بعد از این که این مورد مد نظر قرار گرفت باید به نوع روشنایی که باید به فضای مغازه افزوده شود توجه کرد. برای مثال باید دید روشنایی باید در یک فرورفتگی نصب شود یا یک سطح صاف برای نصب روشنایی مد نظر است.
آیا از نورپردازی از بالا استفاده می شود یا نورها به صورت دیواری و جانبی هستند. روشنایی کم مد نظر است یا نور ملایم برای مغازه مطلوب تر است.

 

مراحل روش های روشنایی

در مرحله بعدی هنگامی که روش روشنایی انتخاب شد می توان مناسب ترین منبع نور را انتخاب کرد.

در این زمینه می توان از داده های فوتومتریک برای انتخاب منابع نور و لامپ های مناسب جهت نورپردازی مغازه کمک گرفت.

انتخاب مناسب ترین وسایل نورپردازی مغازه و تعداد لامپ های مورد نیاز برای یک فروشگاه و تناسب بین نور و سایر شاخصه های طراحی نور مانند رنگ، بافت، اشکال و الگوهای مورد استفاده در فروشگاه از دیگر مواردی است که باید در طراحی روشنایی مغازه به آن توجه کرد.

مورد مهم بعدی، نوع و ماهیت مغازه است. برای مثال ایده ها و اصول نورپردازی یک بوتیک با اصول نورپردازی یک خوار و بار فروشی متفاوت است.

نور قفسه مغازه باید محصولات چیده شده در قفسات را بیشتر نشان دهد. نحوه چیدمان وسایل و محصولات برای فروش نیز در انتخاب نوع نور مورد استفاده در فضا تاثیر دارد.
نورها باید به گونه ای انتخاب شوند که بیشترین تاکید را روی محصولات داشته باشند و نظر مشتریان را به سمت محصولات فروشگاه بکشاند.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

 

ایده‌های کاربردی برای نورپردازی مغازه و فروشگاه

برای اجرای هر چه بهتر ایده های نور مغازه باید از تکینک و ایده های کاربردی در این خصوص استفاده کرد.

توجه به نوع مغازه و استفاده از بهترین ابزار و وسایل نورپردازی مغازه اولویت اصلی است. ایده های برتر نورپردازی یک مغازه را می توان شامل موارد زیر در نظر گرفت.
برای اشنایی بیشتر از طراحی فروشگاه حتما بخش آن را مطالعه نمایید.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

 

از کنتراست موثر استفاده کنید

در میان مطالعات، کنتراست، مهم ترین جنبه نورپردازی فروشگاه های خرده فروشی است. مشتریان فروشگاه نسبت به طراحی نور که ترکیبی از مناطق روشن و تاریک را شامل می شود، واکنش مثبت نشان می دهند.
در واقع، در فروشگاه هایی که از نور کنتراست به خوبی استفاده می کردند، مشتریان نه تنها می توانستند محصولات را ببینند بلکه احساس راحتی بیشتری نیز می کردند.

یکی از راه‌ های ایجاد حس کنتراست در یک فروشگاه، استفاده از ترکیبی از نورپردازی محیطی و برجسته در نورپردازی مغازه است. این ادراک را آسان تر می کند و توجه را روی محصولات متمرکز می کند.

در اطراف فروشگاه باید سطح متوسطی از نور محیط با برخی مناطق تاریک وجود داشته باشد. سپس این باید با نورپردازی تاکیدی روی محصولات و بخش های مهم همراه شود که به جلب توجه مشتری به مناطق مورد نظر شما کمک می کند. برای مثال می توان از این ایده برای نورپردازی قفسه مغازه کمک گرفت.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

 

استفاده از روشنایی عمودی در نورپردازی مغازه

انسان ها ذاتاً نوروتروپیک هستند، به این معنی که حرکت ما می تواند تحت تأثیر نحوه قرار گرفتن نور باشد. از این رو، از آن جایی که چشم انسان به سمت نور کشیده می شود، اولین چیزی که مردم هنگام عبور از کنار یک مغازه می بینند، نورهای عمودی مورد استفاده در طراحی نور یک مغازه است.
از این رو، طراحی سیستم های روشنایی برای روشنایی دیوارها و سایر فضاهای عمودی برای جذب مشتریان به فروشگاه های خرده فروشی بسیار مهم است. استفاده از مناسب ترین وسایل نورپردازی مغازه می تواند به شما کمک کند.
با این حال، نورپردازی دیوارها با محصولاتی مانند Lumisheet به روشنایی اتاق می افزاید و حس وسعت را ایجاد می کند. به یاد داشته باشید، در حالی که نورپردازی به صورت عمودی مهم است، فقط چسبیدن به نور مستقیم از سقف باعث متقاعد کردن مشتری نمی شود.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

استفاده از لایه بندی نور

لایه بندی نور اغلب نادیده گرفته می شود، نور لایه ای یکی از کاربردی ترین ابزار در طراحی داخلی مغازه است.

دقیقاً همان طور که طراحان داخلی هنگام طراحی یک فضا از اصول بافت، رنگ و الگو استفاده می کنند، طراحان نور نیز از اشکال مختلف نورپردازی به صورت ترکیبی استفاده می کنند.
طراحان نور را به سه لایه محیط، وظیفه و لهجه تقسیم می کنند. با طراحی دقیق این سه لایه، فضای مغازه متعادل و راحت خواهد شد. هنگامی که تمام روشنایی خود را در جای خود قرار دادید، متعادل کردن لایه ها فقط به سناریو بستگی دارد.
نور محیطی با قابلیت کم نور را می توان برای یک شرکت جواهرسازی کاهش داد یا برای نورپردازی قفسه مغازه لوازم آرایشی روشن کرد.

همچنین، با استفاده از وسایل روشنایی LED، طراحان اکنون می توانند یک چیدمان روشنایی متعادل ایجاد کنند و در عین حال هزینه انرژی روشنایی تاسیسات را کاهش دهند.

 

اضافه کردن از نورپردازی لهجه

نورپردازی تاکیدی نوری است که با جلب توجه از طریق تضاد در روشنایی، بخش خاصی از فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی را هدف قرار می ‌دهد یا برجسته می ‌کند.

حداقل سه برابر روشن ‌تر از نور محیطی، نور تاکیدی با جلب کردن چشم به عناصر یا فضاهای خاص، جذابیت بصری ایجاد می ‌کند.
می توان از آن برای برجسته کردن محصولات خرده فروشی خاص یا هدایت مشتریان از یک منطقه به منطقه دیگر از طریق سیگنال ها و تضادها استفاده کرد.

در حالی که نورپردازی تاکیدی یک استراتژی موثر برای تقریبا هر کسب و کاری است، اما برای بوتیک های کوچک تر و گران قیمت بسیار مفید است.
این مورد را می توان ایده ای مناسب برای نورپردازی مغازه کوچک در نظر گرفت.

این فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی فرمت کوچکی دارند و همچنین به احتمال زیاد محصولاتی دارند که می‌خواهند بیشتر از دیگران بفروشند.

با این حال، از آن جایی که آنها کارکنانی دارند که به مشتریان کمک می کنند تا به اطراف نگاه کنند و محصولات را پیدا کنند، نور عمومی کمتر از نورپردازی تاکیدی در نورپردازی مغازه اهمیت دارد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان

 

انتخاب نور مناسب برای نورپردازی مغازه

یکی از مهم ترین موارد در نورپردازی یک مغازه، تاثیر نور بر چگونه دیده شدن محصولات است. خصوصا در نورپردازی مغازه کوچک انتخاب یک نور مناسب هم می تواند موجب بزرگتر دیده شده فضا شود و هم این که روی رنگ محصولات چطور دیده شدن آن توسط مشتریان تاثیر زیادی داشته باشد.

تفاوت در شاخص رندر رنگی نشان می دهد که افراد تا چه میزان می توانند رنگ ها را تحت یک نوع نور خاص متفاوت ببینند. انتخاب نور مناسب برای این که مشتریان بتوانند محصولات را به شکلی که باید ببینند اهمیت زیادی دارد.

نکته مهم بعدی این که انتخاب نور مناسب بسته به فضاهای مختلف مغازه باید مد نظر قرار بگیرد.

برای مثال در نورپردازی شیشه مغازه باید از نورهای رنگی یا چشمک زن استفاده کرد تا توجه مشتریان به آن جذب شود.
ایده بعدی این که می توان از نورپردازی زمینی در ویترین مغازه به شکلی که نور از پایین روی محصولات ویترین تابیده شده است نیز استفاده کرد.

هدف از نورپردازی ویترین مغازه ها جلب توجه مشتریان در نگاه اول و کشاندن آنها به سمت مغازه است.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

استفاده از نورهای پس زمینه ای

نور پس‌ زمینه به صورت کلی می تواند انتقال دهنده پیام شما به مشتریان باشد. استفاده از تابلوهای دارای نور پس ‌زمینه راهی عالی برای افزایش دید، ارائه کنتراست بهبود یافته از سایر رسانه‌ های بصری در یک فضای “پر سر و صدا” و نمایش پیام شما به مشتریان با تاکید فراوان است.

لایت ‌باکس ‌هایی که به ‌طور استراتژیک در اطراف یک فضای خرید توزیع شده ‌اند، کار شگفت ‌انگیزی در انتقال پیام ‌های مهمی که مغازه ها می‌ خواهند بازدیدکنندگان فروشگاه از آن مطلع شوند انجام می ‌دهند.
عکس‌ ها و گرافیک‌ های حرفه‌ ای با نور پس‌ زمینه در لایت ‌باکس ‌ها، پیام برند را در دنیای واقعی ارائه می دهد و می توان با نورپردازی مغازه با استفاده از نورهای پس زمینه ای مناسب، سوژه ها را واقعی تر، واضح تر و بهتر به مشتریان نشان داد و معرفی کرد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

 

استفاده از سیستم نورپردازی هوشمند در نورپردازی مغازه

یکی از برترین و کاربردی ترین استراتژی های نورپردازی در حال حاضر، نورپردازی و روشنایی های هوشمند است که به میزان بالایی مد نظر کاربران مختلف از جمله صاحبان کسب و کارها قرار گرفته است.

ایده استفاده از روشنایی هوشمند برای طراحی نور یک مغازه می تواند کیفیت و کارایی نورپردازی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

تاثیر نحوه قرارگیری نور بر روی دیوارها

همان طور که پیش از این هم به آن اشاره شد، یکی از بخش هایی که در نورپردازی مغازه باید به آن توجه شود، سطوح صاف و عمودی دیوارهاست که قطعا نوع روشنایی مورد استفاده برای این بخش ها می تواند تاثیر زیادی در کشاندن مشتریان به داخل مغازه و بخش های مختلف آن خواهد داشت.

زمانی که روی نورپردازی دیوارها به صورت حرفه ای و اصولی توجه شود، خصوصا در نورپردازی مغازه کوچک، این کار موجب بزرگ تر دیده شدن فروشگاه شده و فضای آن را آزادتر و بهتر نشان می دهد.

در نتیجه مشتریان در زمان چرخیدن در فروشگاه حس بسیار بهتر و راحت تری خواهند داشت. زمانی نورها و دیوارها تاریک و تنگ تر احساس می‌شوند، مشتری برای ماندن در مغازه و مشاهده محصولات زمان کمتری را اختصاص می دهد و کمتر برای ماندن تمایل دارد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

تاثیر رنگ نورپردازی

ابتدا اجازه دهید لحظه ای در مورد ماهیت نور فکر کنیم. اگر یک شی با رنگ روشن را به یک اتاق کاملاً تاریک وارد کنیم، آن جسم تمام رنگ خود را از دست می دهد. بنابراین، اگر این جسم برای رنگش تا این حد به نور وابسته و پس رنگ باید یک ویژگی مهم در نورپردازی مغازه باشد.

رنگ نور بر درک مشتری تأثیر دارد، که توجه زیادی به یافتن دمای رنگ مناسب برای روشنایی در مغازه ها دیده می شود.به عبارت ساده تر، دمای رنگ نورها به صورت نورهای گرم یا سرد تعریف می شود.

علاوه بر رنگ روشنایی مورد استفاده، رنگ های مورد استفاده در طراحی داخلی مغازه نیز اهمیت زیادی دارد. رنگ ها تأثیر روانی عمیقی بر تجربه خرید دارند و بر طیف گسترده ای از خلق و خوی مصرف کننده و احساسات تأثیر می گذارند. علاوه بر تجربه، رنگ ها تاثیر قابل توجهی بر نتیجه نهایی دارند، خرید یا نخریدن.

 

نورپردازی قفسه مغازه

بخش مهم دیگر در نورپردازی مغازه، طراحی و نورپردازی قفسه هاست.

برای نور قفسه فروشگاه ها باید از نورهای تاکیدی استفاده کرد تا محصولاتی که در قفسات چیده شده را برجسته تر کرد تا نظر مشتری به سمت آنها جذب شود.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

نورپردازی شیشه مغازه

یکی از بخش های مهم در روشنایی مغازه، نورپردازی شیشه مغازه یا همان ویترین است.

این بخشی است که می تواند به جذب نظر مشتریان در نگاه اول کمک کند و موجب جذب آنها به سمت مغازه شود.

در نتیجه نورپردازی این بخش اولین تاثیر را در جلب مشتریان خواهد داشت.

برای طراحی روشنایی این بخش ها می توان از لامپ های ال ای دی و هالوژن های بزرگ و برجسته استفاده کرد، به نحوی که بیشترین تاثیر را در جذب نگاه مشتریان داشته باشد.

می توان از نورهایی که از پایین به بالا تابیده می شوند با بیشترین شدت برای برجسته سازی محصولات استفاده کرد. استفاده از جهت مناسب نورپردازی نیز برای طراحی روشنایی ویترین مغازه ها اهمیت دارد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

نورپردازی در سقف مغازه

در نورپردازی سقف مغازه بیشتر باید از نورهای تزئینی و لهجه استفاده کرد. استفاده از نورهای مخفی و نورهای آویز در سقف می تواند برای نورپردازی مغازه مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از لوسترهای لوکس و جذاب می تواند حس شیک و مدرن بودن را به یک فروشگاه بدهد.

از هالوژن ها نیز برای نورپردازی سقف مغازه استفاده تا علاوه بر افزایش تاثیرگذاری نور در چگونه دیده شدن مغازه و محصولات آن، بر زیبایی آن نیز افزود.
علاوه بر این می توان از چراغ هایی با سبک طراحی های مختلف مانند اشکال هندسی مدرن در دیزاین سقف استفاده کرد تا ظاهری معنادار و متفاوت را ایجاد کرد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

وسایل نورپردازی مغازه

مورد مهم بعدی در نورپردازی مغازه توجه به وسایلی است که برای طراحی روشنایی فضا مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین وسایل نورپردازی مغازه لامپ هایی است که برای طراحی روشنایی مغازه از آنها استفاده می شود.
استفاده از لامپ هایی با نورهای مختلف و در اندازه های متفاوت می تواند در سبک طراحی نور و روشنایی مغازه تنوع ایجاد کند.

بهتر است از نورهای تزئینی در کنار نورهای لهجه نیز برای طراحی نورپردازی مغازه استفاده کرد. نورهای تاکیدی را برای نمایش محصولات و نورپردازی قفسه مغازه مورد استفاده قرار دهید.

برای فروشگاه گاهی لازم است از لامپ های پرنور برای افزایش زیبایی بصری و نمایش بهینه تر محصولات استفاده شود.
استفاده از کلید پریزهای لوکس و زیبا و به کار بردن لوسترهای دکوراتیو میتواند در زیبایی هر چه بیشتر نورپردازی مغازه و شیک و مدرن تر شدن آن تاثیر زیادی داشته باشد.

نورپردازی بخش های مختلف مغازه لوسترسازان
 

سوالات متداول

چرا نورپردازی مغازه اهمیت بسیار زیادی دارد؟

استفاده موثر از نور جزء جدایی ناپذیر تجربه خرده فروشی است. نورپردازی ابزار قدرتمندی است که حال و هوای فروشگاه را تنظیم می کند و می توان از آن برای جلب توجه مشتریان به محصولات برجسته استفاده کرد.

با استفاده از نورپردازی می توان میزان فروش را بهبود بخشید و شانس بسیار بیشتری برای جلب نظر مشتریان به سمت محصولات فروشگاه داشت.

انواع نورپردازی مورد استفاده در طراحی روشنایی مغازه کدام است؟

چهار نوع اصلی از نور وجود دارد که در نورپردازی مغازه استفاده می شود: نورپردازی محیطی، وظیفه‌ای، لهجه ای و تزئینی.

نورپردازی تاکیدی برای نمایش و برجسته تر کردن اجناس مغازه حائز اهمیت است و نورهای محیطی و تزئینی نیز در هدایت مشتریان به بخش های مختلف مغازه و جلب نظر آنها موثرند.

چرا نورپردازی ویترین مغازه اهمیت زیادی دارد؟

ویترین اولین نقطه ای است که می تواند در جذب مشتریان تاثیر داشته باشد. در نتیجه باید در اجرای هر چه بهتر طراحی روشنایی این بخش دقت کافی را داشت.
طراحی نور و روشنایی شیشه مغازه باید اصولی و با استفاده از نورهایی از زوایای مختلف انجام شود. استفاده از نورهایی که از کف به سمت بالا تابیده می شوند نیز در طراحی نورپردازی ویترین مغازه اهمیت زیادی دارند.